Язовир Искър, до скоро най-големият язовир в България, е построен с цел водоснабдяване и производство на електроенергия. 78% от питейната вода на София идва от яз.Искър. Централите по енергийната каскада „Искър" са ВЕЦ Пасарел и ВЕЦ Кокаляне. Язовирът се намира непосредствено над село Долни Пасарел, съвсем близо до Долнопасарелския манастир „Св.св.Ап. Петър и Павел". Той е построен за 5 години, официално е открит на 6 септември 1954г. Стената е с височина 70 метра. Надморското равнище е 850м. Дълъг е 13,5 км с водна площ 30 кв.км. Обемът му е 640 млн.куб.м. На завирената площ, до 1954г., е имало три села – Горни Пасарел, Шишманово и Калково. Преди завиряването местното население е било изселено и разпръснато из цяла България, много тежък момент за всички жители на изселените села.
Първоначално проектът е разработван през 30-те години и замисълът е бил стената да е на мястото на сегашния Долнопасарелски манастир „Св.св.Ап. Петър и Павел", като проектоимето на язовира е било „Св.Петър". В последствие този вариант е отпаднал и стената е изтеглена няколко стотин метра нагоре по течението на реката.
В днешно време западната, по-тясна и малка част на язовира е вододайна зона, там къпането и риболовът са забранени. Районът се охранява от полицията. Останалата част от язовира е едно прекрасно място за отдих, чрез лагеруване и риболов. Изградени са няколко прекрасни туристически комплекса с гледка към язовира и околните планини. Теренът е изключително подходящ за палаткови лагери. А на северният бряг, по цялото протежение на водоема, е Държавно ловно стопанство „Искър", където може да се насладите на лов, риболов, фотосафари и конна езда. Там може да се видят в голяма концентрация благороден елен, лопатар, муфлон, диви свине и още много различни видове. Специално за езда се отглеждат чистокръвни коне от породата Източнобългарска.
Насладете се на нашата галерия.
GPS координати N 42.516602, E 23.529053
Авторска статия на Георги Донечки